TRAFO PROJESİ VE UYGULAMA YAPILMASI

Resim

ELEKTRİK TRAFO MERKEZİ TASARIMI

Kendinizi bir elektrik trafo merkezi tasarlamaktan sorumlu buldunuz ve tüm ayrıntıları nasıl hesaba katacağınızdan tam olarak emin değil misiniz? Belki harika bir mühendissiniz (ancak elektrik trafo merkezi tasarımı konusunda çok fazla deneyiminiz yok) ve müşteri ve inşaat şirketi size güveniyor. Elektrik trafo merkezi çözümleri için geçerli olan bir elektrik veriyolu ile anahtarlama istasyonu arasındaki farkı bilmeniz mi gerekiyor? Tasarımınızda dikkate almanız gereken birçok şeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için burada bazı bilgileri bir araya getirdik. 

Öncelikle ve en önemlisi, lütfen yardım etmek için burada olduğumuzu bilin. Sizin dilinizi konuşuyoruz. ASCE ve IEEE standartlarından RUS'a (Kırsal Kamu Hizmetleri Hizmeti) kadar her konuda yanınızdayız. Bize ulaşın bağlantımıza tıklamaktan çekinmeyin. Biz problem çözücüyüz ve trafo merkezinizi tasarlamanıza ve gerekli bileşenleri tedarik etmenize yardımcı olmayı çok isteriz. Ve bunların hepsini zamanında ve bütçeniz dahilinde yapmak istiyoruz. 

Çoğu tasarımda olduğu gibi form işlevi takip eder. Aynı konsept elektrik trafo merkezi tasarımına da uygulanabilir. Öncelikle bir trafo merkezinin asıl amacının ne olduğunu sormalıyız. Bir elektrik trafo merkezi ne yapar? Eğer fikir, yüksek voltajlı gücün trafo merkezine gelmesi ve daha düşük voltajlı gücün oradan çıkması ise, o zaman bunun gerçekleşmesi için içindeki elemanların bir araya getirilmesi gerekir. Her öğe gücün aktarımında ve kontrolünde önemli bir rol oynar. Enerji hatlarının istasyona geldiği noktadan istasyondan ayrılan noktaya kadar gerekli bileşenleri tanımlamamız gerekir.

TASARIM _

Trafo merkezi yerleşiminiz için bir plan yapmanın en iyi ilk adımı, tek hatlı bir diyagram oluşturmaktır. Bu, gelen besleme hatlarından anahtarlama ve koruma elemanlarına ve oradan da giden iletim hatlarına kadar olan gücün ilerleyişini gösteren bir çizimdir. Çoğu kamu hizmeti ve mühendislik firmasının başladığı yer burasıdır. Tek hat şeması, sonuçta ihtiyacınız olan istasyonu inşa etmek için gerekli olacak gerekli hatlar, anahtarlar, devre kesiciler ve transformatörler için planı basitleştirmenize olanak tanır.

PARÇALAR VE BİLEŞENLER

En yaygın olarak, elektrik trafo merkezi hatlarında hem bir bağlantı kesme anahtarı hem de devre kesici bulunur. Ancak bazen trafo merkezinin işlevine bağlı olarak yalnızca bir anahtar veya devre kesiciye ihtiyaç duyulabilir. Bir bağlantı kesme anahtarı, yük akımını kesemediği için izolasyon oluşturabilir. Arıza akımlarını otomatik olarak kesmek için kullanılan diğer bir cihaz ise devre kesicidir. Güç yanlış yöne aktığında yükleri açıp kapatmak veya hattı kesmek için kullanılabilir. 

Akım trafoları devre kesiciden geçen büyük arıza akımını tespit etmek için kullanılır. Akım trafosu çıkışlarının büyüklüğü devre kesicinin açmasına neden olabilir ve besleme noktasından beslenen yükün bağlantısının kesilmesine neden olabilir. Bu, arıza noktasını izole ettiği ve sistemin geri kalanının çalışmaya devam etmesine izin verdiği için avantajlıdır. 

Havai iletim hatlarındaki yıldırım ve dalgalanmalar, trafo merkezi ekipmanlarında izolasyon arızalarına neden olabilir. Ancak trafo merkezi ekipmanları hat girişindeki aşırı gerilim koruyucularla korunabilir. Trafo merkezinizi tasarlarken ekipmanı en iyi şekilde nasıl koruyacağınızı ve arızalardan kaynaklanan kesintileri nasıl azaltacağınızı hesaba katmak isteyeceksiniz. 

Anahtarlama bileşenlerini hesaba kattıktan sonra hat veya hatlar bir otobüse veya otobüslere bağlanır. Bu otobüsler genellikle üçün katları halinde ayarlanır. Bu, üç fazlı elektrik gücünün evrensel kullanımına dayanmaktadır. 

Bir trafo merkezinin maliyeti ve güvenilirliği otobüslerin, devre kesicilerin ve anahtarların düzenine bağlı olabileceğinden, planlama aşamalarınızda çok dikkatli olmak isteyeceksiniz. Bir devre kesicinin diğerlerine giden güç akışını kesintiye uğratmamasını hesaba katan bir kurulum düşünmelisiniz. Bu, halka veya çift veri yolu kurulumu benimsenerek yapılabilir. Onarım veya bakımın yapılması için trafo merkezinizin bazı bölümlerinin enerjisinin kesilmesi gerekeceği gerçeğini de hesaba katmalısınız. 

Farklı voltaj seviyelerindeki otobüslerinizi planladıktan sonra aralarına transformatörler yerleştirilebilir. Bu transformatörler, arıza veya kısa devre durumunda bir devre kesiciye ihtiyaç duyacaktır. 

Transformatörler, devre kesiciler ve anahtarlar, destek yapıları üzerindeki hava yalıtımlı çıplak iletkenlerle bağlanabilir. Yıldırım dalgalanma voltajı değeri ve sistem voltajı, kullanımları için gereken hava alanını etkiler. Metal mahfazalı şalt sistemi, canlı iletkenlerin açıkta olmadığı orta gerilimler için kullanılabilir. Yüksek voltaj durumları için, canlı veriyolu çevresinde gereken alan, gaz yalıtımlı şalt cihazı kullanılarak azaltılabilir. Kükürt heksaflorür (SF6) gazıyla doldurulmuş basınçlı boru şeklindeki kapların içinde veri yolu ve aparatlar yerleşiktir. Bu, gazın yalıtım değerinin havadan daha yüksek olması nedeniyle kap boyutlarının küçültülmesine olanak sağlar. Bazen boru şeklindeki bir kap aparatında SF6 gazı yerine transformatör yağı, porselen, kağıt veya bu işlev için özel olarak tasarlanmış polimerler kullanılabilir.

TRAFO MERKEZİ KONUMLARI

Elektrik trafo merkezi tasarımlarının yapısı lokasyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Yine ihtiyaç ve durum malzemeleri belirleyecektir. Form bir kez daha gerekli işlevi izleyecektir. 

Yer üstünde, dış mekan trafo merkezi yapıları boru şeklinde metal, kafes metal kuleler veya ahşap direkler içerebilir. Bazı banliyö bölgelerinde görünüm kritik olabilir, dolayısıyla tasarımda bu durum dikkate alınmalıdır. Bazı trafo merkezlerinin iç mekanda olması ve daha düşük voltajlarda metal şalt cihazı veya daha yüksek voltajlar için gaz yalıtımlı şalt cihazı kullanması gerekebilir. 

Ayrıca birçok kentsel durumda olduğu gibi trafo merkezinizi bir binaya sığacak şekilde tasarlıyor olabilirsiniz. Şehir merkezlerinde, çok fazla arazi bulunmadığından, trafo merkezinin yer altına inşa edilmesine ihtiyaç duyulabilir. Yeraltı trafo merkezi tasarımı zorlu olabilir ancak imkansız değildir. Yer altı konumu alan gereksinimlerini azaltabilir. Bileşenlerin %90'ından fazlası görüş alanı dışında olacağından yüzey alanı park, otopark alanı ve hatta stadyum gibi başka amaçlar için de kullanılabilir. 

Ayrıca, bir bileşen arızası durumunda trafo merkezinizin devre kesicileri çalıştıracak kontrollere her zaman ihtiyacı olacaktır. Trafo merkeziniz için Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama (SCADA) seçeneklerinizi dikkate almak isteyeceksiniz. Modbus, DNP3 ve IEC 61850 gibi standartlaştırılmış protokoller, güç sistemi otomasyonu için uzaktan kontrol merkezlerine erişim sağlamak amacıyla yaygın olarak kullanılır.

YARDIM İÇİN BURADA

Bütün bunlar bunaltıcıysa, anlıyoruz. Bir elektrik trafo merkezi tasarlanırken dikkate alınması gereken pek çok ayrıntı vardır. Bu yüzden sizleri bize güvenmeye davet ediyoruz. Sana yardım edelim. Trafo merkezi tasarımı ve paketleme konusundaki deneyimimiz rakipsizdir. Bağlanalım ve size nasıl yardımcı olabileceğimizi görelim. Bize e-posta veya telefon yoluyla ulaşın. Trafo merkezi çözümleri sunuyoruz. 

Trafo merkezi projenize yardımcı olmayı çok isteriz. Bize ulaşın bağlantısını kullanın veya ....... numaralı telefondan bizi arayın .

X