ANA DAĞITIM PANOSU VE ELEKTRİK PANEL TASARIMI VE MONTAJI

Elektrik kontrol paneli nedir?
Bir elektrik kontrol paneli, bir dizi mekanik işlemi kontrol eden ve izleyen önemli elektrik bileşenlerini içeren, genellikle metal bir kutu veya plastik kalıptan oluşan bir mahfazadır. Planlı önleyici bakım ve durum bazlı izlemenin en etkili yöntemler olduğu, bakım gerektiren enerjili sistemlerdir. Arıza bulma, ayarlamalar ve elektrik güvenliği testleri için elektrik personelinin kontrol panellerine erişmesi gerekecektir. Operatörler, tesisi ve süreci çalıştırmak ve kontrol etmek için panelin kontrolleriyle etkileşime girecek. Kontrol paneli içindeki bileşenler birçok görevi kolaylaştıracaktır; örneğin, bir boru içindeki basıncı veya akışı izleyebilir ve bir vananın açılması veya kapatılması için sinyal verebilirler. Bunlar sıradandır ve çoğu endüstrinin ayrılmaz bir parçasıdır. İhmal de dahil olmak üzere bunlarla ilgili sorunlar, herhangi bir ticari operasyona zarar verebilir ve çalışanları tehlikeye atabilir. Bu, panellerin güvenli çalışmasını hem elektrikli hem de elektriksiz çalışanlar için arzu edilen bir beceri haline getirir.

Farklı panel türleri
Kontrol panelleri birçok şekil ve boyutta mevcuttur. Duvardaki küçük bir kutudan, özel tesis alanlarında bulunan uzun dolap sıralarına kadar çeşitlilik gösterirler. Bazı kontroller, küçük bir üretim koordinatörleri ekibinin gözetimi altında bir kontrol odasında bulunurken, diğerleri makinelerin yakınına yerleştirilmiştir ve belirli üretim operatörlerinin kontrolü altındadır. Birleşik Krallık'ta yaygın olan başka bir kontrol paneli biçimi, ağır tesisleri çalıştırmak için tüm motor çalıştırma ve kontrol ekipmanlarını içeren ve belirli durumlarda 3,3 kV ve 3,3 kV gibi yüksek voltaj kaynaklarını içerebilen Motor Kontrol Merkezi veya MCC'dir. 11 kV.

Elektrik kontrol paneli bileşenleri
Bir elektrik kontrol panelinin bileşenlerinden bazıları şunlardır:

Muhafazalar
Gelen Koruma ve Anahtarlama
Güç ve Enerji İzleme ve Kontrolü
Güç Dağıtım Sistemleri
Devre ve Yük Koruması
Termal Yönetim
Hareket ve Sürücüler
Güvenlik sistemleri
Programcılar, zamanlayıcılar ve değişken frekanslı sürücüler
Güç Kaynakları ve Transformatörler
Güç faktörü düzeltme, aşırı gerilim koruması ve kesintisiz güç kaynakları
Röleler ve kontaktörler
 Elektrik , kontrol panellerinde yaygın bir tehlikedir ; elektrik çarpması, yangın ve arklanma büyük önem taşır. Kontrol panelleri, yaşa ve üretim ülkesine bağlı olarak farklı standartlara göre tasarlanmıştır ve paneller dışarıdan aynı görünse de, dahili içerikleri ve düzenleri oldukça farklı olabilir. Elektriğe ek olarak pnömatik ve hidrolik enerjinin yanı sıra tutulan ısı da girmeye ihtiyaç duyan herkes için önemli bir risk oluşturabilir. Bu riskleri güvenli bir şekilde tanımlamak ve bunlarla baş etmek için eğitim kursları yoluyla öğrenmenizi öneririz.

Başlamanıza yardımcı olmak için, bilmeniz gereken ilk elektrik kontrol paneli bileşenlerinden bazılarının temellerini burada bulabilirsiniz.

Muhafazalar
Muhafaza, bir elektrik kontrol panelinin gövdesidir. Bileşenleri bünyesinde depolar ve içerideki tehlikeler ile dışarıdaki kişiler arasında bariyer görevi görür. Muhafaza, kurulduğu ortamda koruma sağlayacak kadar sağlam olmalı ve genellikle darbeye, titreşime, ısıya, toza, sıvılara ve aşındırıcı kimyasallara dayanabilmesi gerekir.

Muhafazanın boyutu da önemlidir. Daha küçük olanlar genellikle daha yüksek cihaz yoğunluğuna sahiptir ve bu da daha fazla aşırı ısınma riski oluşturur. Bununla birlikte şirketler dev bir metal kutuyla da çok fazla alan kaybetmek istemiyorlar. Elektrik kontrol panelleriyle çalışırken öncelikle ne için kullanıldığını anlamalısınız. Bu daha sonra verimsiz kablolama ve boşa alan olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Devre kesici
Çoğu durumda kontrol paneline giden besleme bir devre kesici üzerinden girecektir, ancak bazı durumlarda bu sadece arıza koruması sağlamayan bir bağlantı kesme cihazı olabilir. Sitenizdeki özel düzenlemeler farklılık gösterebilir ancak bu cihazın kontrol panelinin içinde bulunduğu çoğu durumda, açık (kapalı) konuma getirildiğinde bile cihaza gelen bağlantıların canlı kalacağı unutulmamalıdır. Ayrıca, devre kesici kapatıldığında bile, tipik olarak entegre aydınlatma ve elektrik prizleri gibi bazı bileşenlerin gerilim altında kalabileceğini unutmayın.

Güç Dağıtım sistemleri
Motorlar ve diğer önemli bileşenler, genellikle 400 volt, üç fazlı 50 Hz olan şebeke voltajıyla beslenecektir. Üç fazlı motor devreleri için, beslemenin nötrünün dağıtılması pek mümkün değildir.

Kontrol devreleri, limit anahtarlarına ve diğer algılama cihazlarına giden saha kabloları büyük olasılıkla çok daha düşük bir voltajda, tipik olarak 24 volt ac veya dc'de çalışacaktır, ancak 110 volt ac sistemler hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Elektrik çarpması riski hala mevcut olabileceğinden ve elektrik çarpmasının dikkate alınmadığı durumlarda, kontrol devresi kablolarının kısa devre yapması sonucu oluşan yanıklar, yangınlar ve patlamalar yine de can ve mal güvenliğini riske atabileceğinden kontrol devrelerine dikkat edilmelidir. . Paneller birbirine bağlanabilir ve bir panelde meydana gelebilecek bir aksilik, diğer panellerin ve ona bağlı ekipmanların istenmeyen şekilde çalışmasına neden olabilir.

Resim
X